Zájem o hypotéky byl ke konci roku 2020 v České republice vysoký díky zajímavým úrokovým sazbám v hodnotě kolem 2 %. Projevily o ně zájem desetitisíce lidí, a celkem si vloni půjčili 250 000 000 000 korun. Pro rok 2021 se podle ekonomů očekává u úvěry na bydlení stagnace nebo mírný růst výše úroků.
Zpřísnění pravidel
Zpřísní se mi podmínky a pravidla pro získání hypoték. Proto na hypotéku nedosáhne každý, kdo by si přál, jak tomu bylo zvykem dříve. Finančníci také očekávají, že se množství úvěrů sníží z důvodu koronakrize.
Pokud si budete chtít vzít hypotéku, připravte se na prokazování příjmů. Banky také snižují odhadní ceny zastavovaných nemovitostí, podle společnosti Lundea.
Více rizikových klientů
Banky se bojí, aby neuzavřely hypotéku s neperspektivními klienty, kteří by později nezvládali své úvěry splácet, a tím se může možnost získat úvěr na bydlení výrazně zhoršit.
Ekonomové z finančních domů vysvětlují toto chování nižšího oceňování hodnoty nemovitostí, než je aktuální kupní cena ze strany bank tím, že je momentální společenská a ekonomická nejistota kvůli epidemii a také v důsledku hrozí, že více lidé nebude schopno své závazky za bankovní a nebankovní půjčky splácet poté, co vyprší půlroční vládní úleva na splátkách.
Vlastní opatření
Během loňského roku 2020, kdy vládní opatření v březnu uzavřela hranice ČR a znemožnila podnikání mnoha oborům jako je gastronomie, hotelnictví, cestovní ruch, letecká doprava, sport, kultura, bazény, wellness, sauny nebo volnočasové aktivity apod., začaly banky klienty pracující v postižených oborech z možnosti sjednání hypoték a půjček eliminovat.
Některé profese a obory, které kvůli uzavření hranic přišly o část nebo všechny příjmy, si už „neškrtnou“ a žádná banka jim na bydlení nepůjčí.
Mezitím si jiná skupina obyvatel sjednala nové hypoteční úvěry v objemu přes 250 miliard korun za rok 2020. Tyto informace zveřejnila koncem roku 2020 Česká bankovní asociace (ČBA).
Banky reagují i tím, že po klientech požadují vyšší částku vlastní finanční zástavy, ať už v našetřené hotovosti, nebo formou půjčky se zástavou nemovitosti.
Nezaměstnanost a hypotéky
Na hypotéky bude mít vliv i vývoj zaměstnanosti v roce 2021. Pokud budou lockdowny a nouzové stavy se zavřením ekonomiky pokračovat, pak řada lidí na hypotéky nedosáhne. Je dost pravděpodobné, že se zvýší se nezaměstnanost, a tím i úroky.
Paradoxně se v koronakrizi nesnížily ani ceny nemovitostí, ale naopak narostly kvůli nedostatečné nabídce. Zároveň podle České bankovní asociace skončí vládní podpora postiženým oborům a podnikatelům a kupní síla obyvatel nebude tak velká.
Dopady krize
To je odrazem celkové situace na trhu, kdy lidé přišli v důsledku vládních opatření o práci, nebo museli zavřít podniky, restaurace, wellness, bazény, hospody, fitness centra, kulturní akce a již měsíce jsou bez příjmů. Takoví lidé nemají šanci na hypotéku dosáhnout, a banky jim také nepůjčí.
Pro takové krizové situace je variantou nebankovní půjčka pro živnostníky nebo půjčka bez registru. Stát bohužel jinou šanci lidem nedává. Řada firem je bez kompenzací, a půjčka je poslední šancí na jejich záchranu.
Někteří lidé se kvůli dluhům vzniklým státním zákazem podnikat dostane do situace, kdy nedokážou splácet své závazky, hypotéky, leasingy a půjčky, a může se jim stát, pokud mají vlastní nemovitost, že na ni bude uvalena exekuce. V takových krajních případech je šance, že může pomoci zpětný odkup nemovitosti. Dům odkoupí a vyplatí společnost, se kterou uzavře majitel smlouvu, převede na ni svůj dům nebo byt, dál žije ve svém, a má určitý čas na vyplacení. Je ale třeba velmi pečlivě domluvit smlouvu, abyste měli jistotu, že si dům stihnete odkoupit a firma ho neprodá.